Чому виникли черги на АЗС і коли вони зникнуть

Чому виникли черги на АЗС і коли вони зникнуть

27 листопада 2022
0

У день останнього за часом масованого ракетного удару по Україні (23 листопада) на АЗС у багатьох регіонах з'явилися черги. В окремих місцях і по сьогодні вони зберігаються і відзначається дефіцит ряду видів пального.

Причини черг на АЗС наприкінці листопада 2022 року

Аналітик консалтингової компанії «Нафторинок» Олександр Сіренко, відповідаючи на запитання The Page, сказав, що черги на заправках утворилися виключно через паніку. Також далося взнаки те, що повітряна тривога, пов'язана з масовим ракетним обстрілом, була дуже довгою. В цей час більшість АЗС не працювали. Коли з'явилися повідомлення про попадання об'єктів енергетичної інфраструктури, стало зрозуміло, що це призведе до збільшення відключень від електроенергії. Тому люди вирушили на заправки, щоби поповнити чи оновити свої запаси палива.

Директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн сказав, що така реакція споживачів спостерігається після кожного обстрілу. Крім того, черги також обумовлені відсутністю генераторів на багатьох АЗС, що додатково створює панічні настрої та змушую прямувати на працюючі станції.

Проблеми з електроенергією в Україні також впливають на операторів паливного ринку. Куюн зазначив, що вже є затримки з митним оформленням палива, а це простої автоцистерн тощо. Частина АЗС не працює при відключенні електроенергії.

На цьому невтішному фоні є одна світла пляма: на думку експертів, активне використання населенням та бізнесом генераторів підтримує попит на пальне на тлі традиційного «мертвого» сезону. Але наскільки вагомим є цей чинник, думки розходяться.

Вплив фактора генераторів на паливний ринок

«Власний досвід і досвід знайомих говорить про те, що навіть при помірному використанні генератора витрата палива можна порівняти з автомобілем. Тому кожен генератор можна вважати автомобілем у міському режимі, тобто 100-150 км/добу (з розрахунку до 10 л)», - написав Куюн.

Кількість генераторів у країні зараз важко оцінити. Приблизні розрахунки показують, що навіть зростання парку генераторів на 100 тис. одиниць на місяць ринок може забезпечити паливом.

«Такі обсяги були протестовані в найважчі місяці влітку, тому здолаємо і зараз», - вважає Куюн.

«Безумовно, продаж палива для генераторів зараз став помітним у структурі продажів АЗС. Але обсяги споживання палива генераторами не є настільки суттєвими, щоб призвести до дефіциту палива. Я сьогодні провів на заправці в Києві дві години і не бачив, щоб паливо заливали в каністри, тобто для генераторів», - сказав Сіренко The Page увечері 25 листопада.

За його словами, генератор невеликої потужності, який зазвичай використовують у приватному будинку чи у невеликому магазині, споживає близько 1 л палива за годину роботи. Він розпитав директора однієї з АЗС, обладнаної генератором. Він споживає за три години близько 20 літрів дизпалива. Але забезпечує роботу 12 колонок, освітлення приміщення АЗС та роботу обладнання мінікухні. Там при відключенні світла припиняють готувати лише бургери та чебуреки.

Що буде з цінами на пальне

Несподіваний попит змусив окремі мережі АЗС збільшити ціни на 0,5-1 грн/л, зазначив Куюн. Мета - збити чи переорієнтувати попит, адже запасів під такі продажі трейдери не тримають (та й зберігати небезпечно та особливо ніде). Наразі мережі контрактують додаткові обсяги, вже відомо про розконсервування старих і не найвигідніших контрактів із віддаленими постачальниками.

У довгостроковій перспективі фактор «генераторного» попиту не повинен чинити тиск на ціни, вважає експерт. Все залежатиме від зовнішньої кон'юнктури. Вона зараз досить напружена через очікування обмеження цін на російську нафту та ембарго на її імпорт, який набирає чинності з 5 грудня. При цьому ціна на нафту та нафтопродукти у світі падає, і ніхто не може сказати, чому і скільки це триватиме.

«Європейці нервують, це помітно. Дефіциту на ринку начебто немає, але немає і вільних партій, коли нашим імпортерам було з чого вибирати та торгуватися. Цей ресурсний дискомфорт вже проявився у підвищенні тарифів на транспортування морем, а також поки що незначним зростанням спекулятивних націнок зарубіжними трейдерами», - написав Куюн.

Об'єктивних причин для підвищення цін на пальне в Україні зараз немає, упевнений Сіренко. І деяке зростання попиту, пов'язане з роботою генераторів, не є причиною зміни цінників на АЗС.

Джерело: The Page

Обговорення новини

Коментарів поки ніхто не залишив. Станьте першим!

Потрібна авторизація

Вхід | Реєстрація