Чинне законодавство Польщі не згадує про обов'язковість мати в кишені посвідчення водія, поліс відповідальності перед третіми особами чи техпаспорт. Але винятки існують…
Відразу варто уточнити, що Польща доволі лояльна у вимогах щодо переліку необхідних документів, котрі повинен мати при собі водій. Якщо вже більш конкретно, то швидше він може не мати те, що в інших країнах є обов'язковим.
Законодавчо з 2020 року прописано, що водієві під час перевірки на дорозі не потрібно мати при собі техпаспорт, страховий поліс або водійське посвідчення. Однак бувають ситуації, коли є ризик отримати штраф за «brak dokumentow». Про це та інше нагадує moto.pl.
В Польщі поліція має доступ до Центрального реєстру транспортних засобів та водіїв CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdow i Kierowcow). Це під час перевірки на дорозі дозволяє офіцеру патрульної машини практично миттєво перевірити стан страхування транспортного засобу, наявність у водія посвідчення на право управління транспортним засобом та категорію допуску.
Однак при цьому офіцер поліції з'ясовує перераховані вище ідентифікаційні дані не зі слів водія, а на підставі посвідчення особи, тобто паспорта чи доступ до додатка mObywatel. Саме на підставі цих юридичних документів офіцер має можливість перевірити інформацію.
У разі відсутності такого документа водія чекає тимчасова зупинка для з'ясування та підтвердження його особи.
У базі даних знайдеться вся інформація про водія, його транспортний засіб. Так що ні «права», ні техпаспорт зі страховкою носити в кишені не обов'язково. Однак це правило стосується не всіх.
Скажімо, необов'язковість мати при собі техпаспорт поширюється лише на автомобілі, зареєстровані в Польщі. Якщо на транспортному засобі іноземні номери, то техпаспорт необхідно мати при собі. У разі його відсутності під час перевірки це у кращому разі обернеться штрафом до 500 злотих, тобто в 5 200 гривень.
Окрім цього, поліцейський може перевірити комплектацію автомобіля. Перелік обов'язкових предметів короткий, але невиконання цього тягне за собою штрафні санкції.
Якщо вогнегасник схований десь далеко, та ще й під купою речей, то це вже порушення. Він має бути в легкодоступному місці. За відсутність вогнегасника можна отримати штраф у ту саму суму - під 500 злотих.
Відсутність сигнального трикутника, яким позначається автомобіль у разі вимушеної зупинки через поломку, також може обійтися водієві у штраф від 200 до 500 злотих.