У 2024 році 38,5% дорожньо-транспортних пригод (ДТП) було врегульовано за допомогою Європротокола. Водночас, якщо порівнювати з показниками 2023 року, кількість врегульованих страхових подій за допомогою цього інструмента зросла на 6,5%. Така динаміка підтверджує, що водії все більше обирають цей інструмент через його зручність і швидкість оформлення страхових випадків.
Що таке Європротокол?
Європротокол - це спеціальний документ, що складається учасниками ДТП без залучення підрозділів Нацполіції, для самостійного оформлення ДТП. На підставі Європротоколу може бути здійснена страхова виплата. Оформлення ДТП за допомогою Європротоколу дозволяє уникнути виклику поліції та адміністративної відповідальності: не накладається штраф за порушення ПДР, не вилучається посвідчення водія, а матеріали справи не передаються до суду.
Європротокол можна оформити як у паперовому вигляді, заповнивши спеціальний бланк виданий страховиком під час укладання поліса автоцивілки, або у формі електронного документа за допомогою спеціальної інформаційної системи - «Електронний Європротокол».
Використання Європротокола у 2024 році
За січень-грудень 2024 року 54 849 дорожньо-транспортних пригод було врегульовано за допомогою Європротокола та виплачено понад 1 млрд грн страхового відшкодування потерпілим(середня виплата - 18 852 грн). Проте до 2025 року цей інструмент мав певні обмеження у розмірі нарахування виплати - застосування Європротокола обмежувалось розміром збитку до 80 000 грн.
Відтепер згідно із Законом №3720-IX було скасовано цей ліміт та компенсація здійснюється у межах страхової суми за шкоду, заподіяну майну, зазначеної в договорі страхування: для договорів, укладених у 2024 році, - до 160 000 грн, для договорів, укладених у 2025 році, - до 250 000 грн. Відповідно водії можуть спокійно самостійно оформити ДТП без обмежень у розмірі матеріальної шкоди, за умови якщо ДТП підлягає під умови застосування Європротокола.
Використання електронного Європротокола
За минулий рік понад 36% випадків самостійного оформлення ДТП було здійснено в електронному вигляді - це 19 953 випадки, що на 50% більше за показник 2023 року. Найактивніше сервісом користуються у великих містах України, де динамічний трафік змушує водіїв шукати швидкі та зручні рішення.
Інформаційну систему «Електронний Європротокол» було впроваджено у 2017 році, і його популярність зростала поступово: 2018 рік - 658 врегульованих випадків, 2019 рік - 1 621 випадок, 20120 рік - 4 628 випадків, 2021 рік - 4 628 випадків, 2022 рік - 666 випадків, 2023 рік - 13 032 випадків, 2024 рік - 19 953 випадків. Загалом, з моменту запуску сервісу було врегульовано 50 793 випадки.
Скористатися інформаційною системою «Електронний Європротокол» можна з будь-якого девайсу, телефону чи планшету, та за наявності доступу до мережі Інтернет. Для цього необхідно перейти за посиланням, заповнити відповідні поля форми, пройти авторизацію та отримати протокол на свою електронну пошту.
Переваги заповнення електронного Європротокола:
- Автоматичні підказки: Система інтерактивно супроводжує процес заповнення, допомагаючи уникнути помилок.
- Перевірка полісів: Програма автоматично перевіряє чинність полісів ОСЦПВ у водіїв та наявність страхового покриття.
- Зручне оформлення схеми ДТП: Замість ручного малювання, система пропонує готові схеми пригоди. Ви можете обрати відповідну або завантажити власну, якщо жоден із запропонованих варіантів не підходить.
- Швидка передача даних: Після заповнення протокол миттєво надсилається до страхової компанії та реєструється в базі МТСБУ.
Зверніть увагу, що оформити Європротокол можна лише за виконання певних умов. Перед оформленням ДТП слід переконатися, що виконуються такі умови:
- У ДТП беруть участь лише два транспортні засоби, які мають чинне страхове покриття.
- Є фактичне зіткнення транспортних засобів.
- Завдано лише матеріальної шкоди: пошкоджено або знищено транспортні засоби, інше майно не постраждало.
- Відсутні постраждалі: ніхто з учасників чи інших осіб не отримав травм або ушкоджень.
- Чинні договори страхування, укладені по відношенню до двох транспортних засобів - учасників ДТП (внутрішній договір страхування цивільно-правової відповідальності або міжнародний страховий сертифікат «Зелена Картка»).
- Наявна згода учасників щодо обставин її скоєння: водії погоджуються з усіма обставинами ДТП та не мають розбіжностей щодо деталей події.
- Відсутність ознак сп'яніння: обидва водії не перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи медикаментозного сп'яніння.