Голова комітету Верховної Ради з питань бюджету Роксолана Подласа дала розгорнуте інтерв'ю Економічній Правді, в якому чітко дала зрозуміти, що підвищення податків країні не уникнути, бо до кінця року у бюджеті не вистачає 500 млрд грн.
За словами Роксолани Підласої: «Підвищувати податки в Україні треба «вже вчора», адже відповідні зміни мають запрацювати з 1 вересня. Якщо парламент не встигне ухвалити необхідні рішення, то військові ризикують залишитися без зарплат уже наприкінці вересня».
Саме так ставить питання голова бюджетного комітету. І після такого акценту пояснює, що можливі лише незначні зміни в урядових законах, але принципово рішення про запровадження нової хвилі підвищення податків - прийнято.
Чому виникла така «діра» у бюджеті, і чому її вирішили «латати» тільки зараз, - це вже інше питання і на нього пані Підласа відповідає в інтерв'ю. Більш цікаво, що сама голова комітету не в захваті від урядових законопроєктів і прогнозує їх корекцію під час голосувань. Прогнозує вона і коли саме Верховна Рада почне приймати ці законопроєкти.
Далі пряма мова пані Роксолани Підласої:
Чому Мінфін зупинився на варіанті без підвищення ПДВ?
- Це політичне рішення. Обговорювалося багато варіантів, підвищення ПДВ серед них - достатньо привабливий варіант з кількох причин.
По-перше, це не новий податок, тож його легко адмініструвати, чим уникаємо відкладеного ефекту. По-друге, ПДВ - бюджетоутворюючий податок, імпортний і внутрішній ПДВ цьогоріч планово принесуть 788 мільярдів гривень, а може, і більше. Підвищення ставки на 2-4 відсоткові пункти дасть відчутний ефект.
Мій політичний прогноз: ми ще повернемося до ідеї щодо підвищення ПДВ. Та пропозиція, яку ми обговорюємо зараз, ще зазнає змін. Народні депутати не проголосують повністю за версію уряду.
Можу лише з 95-відсотковою впевненістю сказати, що параметри проєктів будуть змінені. Щонайменше через те, що надходження пораховані за умови, що вони почнуть діяти з 1 серпня, а проголосувати зміни ми вже не встигнемо.
Строки прийняття законопроєктів і початок їх дії
- Потрібно, аби зміни до бюджету були підписані і запрацювали до середини вересня. Тобто щоб в кінці вересня виплатити грошове забезпечення військовослужбовцям, потрібно ухвалити бюджет і підписати його до середини вересня.
Якщо ми говоримо про податкові зміни, то вони набувають чинності, як правило, з першого числа наступного за ухваленням місяця. Аби це було можливо з 1 вересня 2024 року, потрібно їх ухвалити в кінці серпня. Думаю, у нас буде така можливість.
Сподіваюся, що 20 серпня ми зберемося, проголосуємо за законопроєкт про заборону релігійних організацій, пов'язаних з країною-агресором, і перейдемо до питання податків та бюджету. Це буде перше читання, після якого буде ще друге. Спробуємо скоротити строки подання правок між ними до семи днів. Не гарантую, що народні депутати це підтримають, але ми будемо намагатися.
До того ж, питання податків - це питання компромісу. Його можна знайти до голосування в першому читанні і не відкладати на останній момент.